facebook googleplus instagram telegram

Pertuzumab & Perjeta

Pertuzumab & Perjeta

درباره این دارو


  Pertuzumab
این دارو مورد استفاده در درمان سرطان است و از طریق داخل رگی(IV) مصرف می شود.


عوارض جانبی احتمالی (شیوع بیشتر)
کاهش فعالیت مغز استخوان ، به ویژه در ترکیب با دیگر درمانهای ضد سرطان است. این کاهش در تعداد سلول های سفید خون، سلولهای قرمز خون و پلاکت ها است و ممکن است  منجر به افزایش خطر ابتلا به عفونت ، ضعف و خستگی و بالا بردن خطر ابتلا به خونریزی شود.
ضعف و ناراحتی عمومی (درد)
سردرد
تهوع واستفراغ). این علائم ممکن است در عرض چند ساعت پس از درمان رخ دهد و ممکن است تا 72 ساعت طول بکشد. داروهایی در دسترس برای متوقف کردن یا کاهش این عوارض جانبی  موجود می باشد.
اسهال که ممکن است برای چند روز به طول انجامد
کاهش اشتها


عوارض جانبی احتمالی (شیوع کمتر)


تغییرات در بافت قلب :برخی از تغییرات ممکن است رخ دهد که می تواند منجر به کاهش توانایی قلب برای پمپاژ خون شود که در صورت نیاز، بررسی صورت می گیرد.

واکنش های انفوزیون
این احتمال وجود دارد که شما در حین گرفتن دارو از طریق داخل رگی، دچار واکنش به دارو شوید که داروهایی برای توقف یا کاهش این واکنش ها وجود دارد. علائم حیاتی باید در طول تزریق تا 24 ساعت بعد کنترل گردد. در صورت بروز هریک از علائم زیر پزشک یا پرستار خود را مطلع نمایید.

  تب و لرز
احساس سرگیجه یا سبکی سر
سردرد
تهوع و استفراغ


درمان عوارض جانبی
   از آنجایی که این دارو ممکن است باعث اسهال و یا استفراغ شود، برای جلوگیری از کم آبی، توصیه می شود که روزی 6-8 فنجان مایعات  مصرف نمایید( اگر از نظر پزشک محدودیت مایع ندارید.)


 اگر علائم اسهال(حتی در بعضی مواقع یبوست)، تهوع و استفراغ برای شما غیر قابل تحمل است با پزشک و یا پرستار مشورت نمایید


مراقبت از دهان بسیار مهم است. مراقبت از دهان شما باید به طور منظم با تمیز کردن ملایم دندان یا دندان مصنوعی با محلول  شستشو دهانی که مخلوطی از ½ قاشق چای خوری نمک در 8 اونس آب یا ½ قاشق چای خوری از بی کربنات سدیم (جوش شیرین)است، انجام شود. این کار باید حداقل بعد از هر وعده غذا و قبل از خواب انجام شود.


در صورت وجود زخم دهان،  از مصرف دهانشویه  های حاوی الکل اجتناب کنید همچنین از مصرف الکل و سیگار کشیدن اجتناب نمایید زیرا منجر به تشدید زخم ها خواهد شد.


تداخلات غذایی و دارویی
هیچ فعل و انفعالات شناخته شده از pertuzumab با غذا وجود ندارد. این دارو ممکن است با داروهای دیگر تداخل کنند. در مورد تمام داروها و مکمل های طبیعی (ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان و دیگران)که شما در حال مصرف آن می باشید با دکتر داروساز خود مشورت نمایید.. استفاده از مکمل های غذایی و رژیم های غذایی جایگزین اغلب شناخته شده نیست اگر بدون اطلاع پزشک یا دکتر داروساز خود از مکمل های غذایی و یا دارویی استفاده نمایید ممکن است روند درمان سرطان را با مشکل مواجه کند.

اگر شما هر یک از این علائم را درخود مشاهده کردید با پزشک یا پرستار تماس بگیرید:
تب 100.5 F (38 C) و یا بالاتر
لرز
خونریزی آسان و یا کبودی
خس خس یا مشکل در تنفس
راش یا خارش
احساس سرگیجه یا سبکی سر
تپش قلب
اسهال) بیش از 4 بار در یک روز، یا اسهال با ضعف و یا سبکی سر)
تاری دید و یا تغییرات دیگر در بینایی
درد هنگام دفع ادرار، خون در ادرار
درد در کمر یا در پهلوها
احساس آشفتگی و بی قراری
تهوع که شما را از خوردن و آشامیدن را متوقف می کند
استفراغ) بیش از 3 بار در روز (


درد قفسه سینه و نشانه های حمله قلبی. بیشتر حملات قلبی شامل درد در مرکز قفسه سینه است که بیش از چند دقیقه طول می کشد. درد ممکن است از بین برود و دوباره. ایجاد شودو می تواند مانند فشار، سنگینی، احساس پری یا درد احساس شود. گاهی اوقات درد در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک، یا معده احساس می شود. اگر هر یک از این علائم بیش از 2 دقیقه طول کشید با 115 تماس بگیرید.


نشانه های سکته مغزی از جمله بی حسی ناگهانی و یا ضعف صورت، بازو یا پا، عمدتا در یک طرف از بدن. سردرگمی ناگهانی، مشکل در صحبت کردن و یا درک و فهم. مشکل ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم. راه رفتن مشکل ناگهانی، احساس سرگیجه، از دست دادن تعادل و یا هماهنگی ناگهانی، سردرد بد بدون علت شناخته شده. اگر هر یک از این علائم بیش از 2 دقیقه طول کشید با 115 تماس بگیرید.

  نشانه های مشکلات کبدی: ادرار تیره، مدفوع رنگ پریده، درد معده ، احساس خستگی و ضعف شدید، خارش غیر معمول، و یا زرد شدن چشم یا پوست
در اسرع وقت اگر هر یک از این علائم رخ می دهد با دکتر یا پرستار خود تماس بگیرید:
تغییر در شنوایی، زنگ زدن در گوش
کاهش ادرار
تشنگی غیر معمول و یا دفع ادرار بیش از حد
درد در دهان یا گلو که خوردن و نوشیدن مشکل شود
تهوع
راش
دوره قاعدگی که  بیش از معمول طولانی شده است
بی حسی، سوزن سوزن شدن، کاهش حس یا ضعف در انگشتان دست و پا، بازوها، پاها
راه رفتن مشکل و یا تغییر در راه رفتن، احساس دست و پا چلفتی زمانی که در حال لباس پوشیدن، باز کردن قوطی، و یا دیگر حرکات دست معمول می باشید
تورم پاها، مچ پا
افزایش وزن از 5 پوند در یک هفته (احتباس مایعات)
از دست دادن اشتهای پایدار یا کاهش وزن سریعتر از پنج پوند در هفته
خستگی که با انجام فعالیت های روزانه تداخل ایجاد می کند.
سردرد که برطرف نمی شود
مناطق دردناک، قرمز، یا تورم در دست و یا پا
احساس ناراحت کننده بدون اجابت مزاج به مدت 3 روز
ضعف شدید که با  انجام فعالیت های عادی تداخل نماید.


نگرانی های باروری
هشدار بارداری: این دارو ممکن است اثرات مضر بر روی جنین به همراه داشته باشد، بنابراین استفاده از یک روش مطمئن پیشگیری از بارداری به مدت 6 ماه به هردو زوج توصیه می گردد.
می توانید از مشاوره ژنتیک در مورد اثرات این دارو در حاملگی آینده استفاده کنید. همچنین، یک مشاور ژنتیک می تواند مشکلات احتمالی در نوزاد متولد نشده در معرض خطر این دارو در دوران بارداری را به شما گوشزد کند.


 •
هشدار در زمان شیردهی:

 بطور کامل مشخص نشده که این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا نه  به همین دلیل، زنان باید با دکتر خود در مورد خطرات و مزایای تغذیه با شیر مادر در طول درمان با این دارو صحبت کنند زیرا این دارو ممکن است وارد شیر مادر شده و تاثیرات مخربی بر روی شیرخوار داشته باشد.

 

  
704
0
 
1